Zanimalo me je, v kolikšni meri raziskovalne in visokošolske ustanove sledijo trenutno veljavnemu Zakonu o visokem šolstvu, kjer v
devetem odstavku 63. člena piše:
Docent, izredni profesor, redni profesor,
višji predavatelj, predavatelj, lektor, asistent in drugi visokošolski
sodelavci lahko, če so za to zagotovljena sredstva, izjemoma na teden
opravljajo pedagoško, znanstveno-raziskovalno, umetniško ali strokovno delo še
največ 20% polnega delovnega časa tudi pri istem delodajalcu.
S spletne strani SICRIS sem zbral podatke o zaposlenih na nekaterih večjih slovenskih ustanovah, financiranih iz proračuna RS. Za začetek objavljam naslednji graf, ki za posamezne ustanove prikaže, kolikšen delež njihovih zaposlenih prejema 120% plačo. Razlike med ustanovami so izrazite.
Obrazložitev metodologije:
- Ker nimam podatkov o dejanskem stanju, sem analiziral podatke iz baze SICRIS. V kolikor se ti podatki izrazito razlikujejo od dejanskega stanja, odgovornost za razlike nosijo predstojniki ustanov. Slednje so namreč odgovorne za ažurnost podatkov v bazi SICRIS.
- Podatki so bili zbrani med decembrom 2014 in marcem 2015.
- Pri podatkih o "120% skupaj na več ustanovah" (svetlejša modra) lahko pride do podvajanja zaposlenih pri različnih ustanovah. Pri podatkih o "120% na isti ustanovi" ni podvajanj.
- V odstotek zaposlitve štejejo tako sredstva ARRS (programi, projekti), kot projekti iz gospodarstva, evropski projekti itd.
- Izbral sem večje raziskovalne in visokošolske ustanove. Če želite, da kakšno večjo ustanovo dodam, napišite v komentar.
- V kolikor najdete kakšno napako, me prosim opozorite, in bom popravil.
- Sprejemam ideje za zanimiva vprašanja, na katere bi lahko odgovorila analiza in vizualizacija podatkov iz baze SICRIS.