Carji

Po dolgem premoru se zopet vracam v blogosfero. Moj izgovor za nekajtedenski molk je precej nevsecen. V Bautznu (se pomnite- cernova poletna sola namenjena podiplomskim studentom, ki delajo na podrocju eksperimentalne fizike) se mi je namrec pokvaril racunalnik. Dogodivscina, ki je pokazala, da je vzhodna Nemcija glede uporabniske podpore se precej zadaj celo za Slovenijo (kjer so bili pri IBM-ovem zastopniku zelo prijazni in ekspeditivni, le napacen del so narocili, kar je podaljsalo vse skupaj za dodatnih nekaj dni). No kakorkoli, po dvotedenskem seljenju med sposojenimi laptopi se tokrat lahko mirno posvetim pisanju bloga :-)

Tokrat o eminentnezih, ki so v zadnjem casu obiskali cern. V prvi vrsti je seveda potrebno omeniti Stevena Weinberga, tvorca standardnega modela osnovnih delcev in interakcij med njimi, za kar si je leta 1979 tudi prisluzil nobelovo nagrado (skupaj z Glashowom in Salamom). Weinberg je imel v torek kolokvij na cernu z naslovom "The Quantum Theory of Fields: Effective or Fundamental?", kjer je vecino casa porabil na predstavitvi razvoja pogleda na kvantno teorijo polja in kaj pomeni efektivna teorija v tem primeru (v tem razvoju razumevanja je imel prav Weinberg eno osrednjih vlog). Na koncu je porabil tudi nekaj minut o svojem zadnjem delu, ki se dotika moznosti, da je mogoce kvanto teorijo gravitacije popisati s kvantno teorijo polja, kjer je potrebno dolociti le koncno stevilo parametrov (to bi bilo res, ce je kvantna teorija gravitacije "asimptotsko varna"). Posnetek predavanja si lahko ogledate tukaj, tako kot si ga je moralo vec sto ljudi, ki so ostali pred vrati nabito polne dvorane v cernovem "Globe".

V junijskem Cern Bulletin lahko preberete intervju z Edwardom Wittenom, gurujem stringasev, med drugim tudi Fieldsovim nagrajencem. Witten je imel minulo leto sobotno leto, ki ga je prezivel v cernu, sedaj pa se je vrnil nazaj v IAS v Princetonu, ZDA. Intervju je tukaj, na dnu je tudi link na video intervju.

Iz povsem drugega stosa: junija je cern obiskal tudi Bill Gates skupaj s svojim sinom. O obisku si lahko preberete, kje drugje pa, kot v Cern Bulletin. Med drugim je Bill tudi obljubil, da bo dal v javno sfero posnetek predavanj, ki jih je na Cornell University imel Richard Feynman v 1960tih.

Pa se novice z bolj slovensko barvo. Revija manager pise o Juretu Leskovcu in Bojanu Bostjancicu in njunih dosezkih na drugi strani luze. (Krajsi zapis pod res pompoznim naslovom "Slovenca treseta amerisko IT sceno" je bil objavljen tudi v Financah). Jure zacenja cez mesec dni kot "assistant professor" na Stanfordu, prestizni ameriski univerzi blizu San Francisca. Sicer je bil Jure clan slovenske zdruzbe, ki se je dobivala na cetrtkovih kosilih v casu njegovega studija na Carnegi Mellon Univ. (kjer sem sam v tistem casu prezivljal postdoc-a). Se ena dobra novica iz te zdruzbe je, da je drug odlicen podiplomski student slovenskega rodu na CMU, Jernej Barbic, med drugim bivsi dodiplomski student matematike na FMF UL, pa tudi udelezenec dveh matematicnih olimpijad, dobil sluzbo na University of Southern California v LA, tudi kot assistant prof. Novice o tem sicer v slovenskih medijih ni bilo...