20 let WWW

Pred dvajsetimi leti, torej marca 1989, se je v cernu zgodilo nekaj, kar je nato spremenilo zivljenja velike vecine zemljanov. Tim Berners-Lee (sedaj sicer kar Sir Tim Berners-Lee), ki je bil fellow tukaj na cernu, je namrec svojemu predstojniku Mikeu Sendallu poslal dokument z naslovom "Information Management : a Proposal". "Vague, but exciting" so bile besede, s katerimi je predlog opisal Sendall in dovolil Berners-Leeju, da nadaljuje s projektom. Leto kasneje se je rodil World Wide Web (po slovensko "splet"). 12 novembra 1990 sta namrec Berners-Lee in Robert Cailliau predstavila bolj podroben predlog o "hipertekst projektu" z imenom "WorldWideWeb" (pisano kar z eno besedo). Prva spletna stran je nato sledila 6. avgusta 1991 tudi v cernu, in je vsebovala razlago, kaj splet je in kako vzpostaviti spletni streznik. Decembra 1991 so nato na SLAC (Stanford Linear Accelerator Center) vzpostavili prvi spletni streznik zunaj Evrope. A stvari so se zares zacele odvijati zelo hitro odvijati l. 1993 z nastankom Mosaic, prvega graficnega spletnega brskalnika. Istega leta je tudi cern oznanil, da bo splet zastonj za vse (to oznanilo je prislo dva meseca po tem, ko je postal protokol Gopher placljiv, kar je seveda povzrocilo hiter odmik od Gopherja k spletu). Naj zivi HEP (high energy physics) skupnost, s svojim "zastonj" pristopom! :-)

Od tu se je odvijala eksplozivna rast spleta in interneta, ki ste ji bili verjetno prica tudi sami. Januarja 2009 naj bi tako po razlicnih statistikah internet uporabljajo ze 1.5 milijarde ljudi. (Tako mimogrede - internet in splet nista ena in ista stvar. Internet oznacuje globalno mrezo povezanih racunalnikov, ki lahko izmenjujejo informacije po razlicnih kanalih. Splet pa je velika mnozica medsebojno s hipertekstom povezanih dokumentov, ki jih lahko dosezemo preko interneta. Dosezek Berners-Leeja je bil ravno to, da je hipertekst povezal z internetom. V svoji knjigi Weaving The Web, je tako opisal, kako je veckrat predlagal to povezavo obema tehnicnima skupnostima, tisti zbrani okoli interneta in okoli hiperteksta. A, ko nihce ni zagrizel v vabo, se je problema lotil kar sam. )

V spomin na monumentalni dogodek izpred dvajsetih let bo danes v cernu ob dveh popoldan proslava, na kateri bo govoril tudi Tim Berners-Lee. Dogodek je sicer odprt le izbrancem, ki so prejeli vabila. Za nas ostale, pa je mogoc ogled preko webcasta na http://webcast.cern.ch, oziroma na lci.fr.